İç mekan bronzlaşmanın riskleri

Her gün Amerika Birleşik Devletleri’nde bir milyondan fazla insan solaryumları kullanmaktadır. Bu kişilerin çoğu genç kadınlardır. Üniversite öğrencilerinin yarısından fazlası ve gençlerin %17’si solaryum kullanmıştır.

İÇ MEKAN BRONZLAŞMA TEHLİKELİDİR

Bronzlaşma endüstrisi bronzlaşmanın sizin için iyi olabileceğini söylüyor, ancak bu doğru değil. Bronzlaşma kısa vadeli ve uzun vadeli olarak tehlikelidir. İç mekan bronzlaşma yataklarından gelen zararlı ultraviyole (UV) ışınları güneşle benzerdir. Bazı bronzlaşma yataklarının UV ışığı güneşten daha güçlü olabilir. Birçok bronzlaşma salonu müşterilere bronzlaşma yataklarındaki kontrol düğmelerini ayarlamalarına veya gözlük kullanmadan girmelerine izin verir. Bu, cilde ve gözlere daha fazla zarar verir.

Hemen, bronzlaşma kızarıklık, güneş yanığı, kuru cilt ve kaşıntıya neden olabilir. Bronzlaşma ayrıca mide bulantısına ve akne tedavisinde kullanılan birçok ilaca tepki vermeye neden olabilir.

Bronzlaşma, kahverengi lekeler ve kırışıklıklar gibi erken cilt yaşlanmasına neden olur. Bronzlaşma ayrıca gözlerinize zarar verebilir. Katarakt, göz melanomu ve diğer sorunlara neden olabilir.

Son olarak, tıbbi araştırmalar iç mekan bronzlaşmanın en ölümcül tür olan melanom da dahil olmak üzere tüm cilt kanseri türlerinin riskini artırdığını kanıtlamıştır. Genellikle cilt kanseri, maruziyetten yıllar sonra gelişmez. Ancak bazı bronzlaşma yatağı kullanıcıları gençken ve genç erişkinlerken cilt kanseri geliştirmişlerdir.

BRONZLAŞMANIN SAĞLIK RİSKLERİ

HEMEN TEPKİLER:

 • Kızarıklık, yanmış, kuru veya kaşıntılı cilt
 • Mide bulantısı
 • İlaçlara tepkiler

ERKEN YAŞLANMA:

 • Kırışıklıklar
 • Kahverengi lekeler
 • Kalın deri
 • Daha az elastik cilt

CİLT KANSERİ:

 • Melanom
 • Taban hücreli kanser
 • Skuamöz hücreli kanser
 • Aktinik keratoz (ön kanser)

GÖZ PROBLEMLERİ:

 • Göz melanomu
 • Katarakt

İÇ MEKAN BRONZLAŞMA HAKKINDAKİ SORULAR

Özel günler için sadece bronzlaşmanın bir sakıncası var mı?
Evet. Her bronzlaştığınızda, cildinizi incitiyorsunuz ve cilt kanseri geçirme şansınızı artırıyorsunuz. 35 yaşından önce kapalı mekan bronzlaştıktan sonra melanom geçirme olasılığı, kapalı mekan bronzlaşmayı hiç kullanmamış olanlara göre daha yüksektir. Melanom riski her kullanımda artar.

Base tan hakkında ne düşünüyorsunuz? Sadece tatile çıkmadan önce bronzlaşma yatağı kullanıyorum, böylece cildimi koruyabilirim.
UV ışınlarından koruyan bir “base tan” diye bir şey yoktur. Her bronzlaştığınızda, cildinizi incitiyorsunuz. Tatil için bronzlaşma yatağına gittiğinizde, cildinizi bronzlaşma yatağında incitiyorsunuz. Sonra sizi güneşte daha güvende hissettirdiği ve cildinizi korumadığınız için sizi daha çok inciten şey budur.

Brondolma kremleri ve spreyleri güvenli mi?
Birçok “güneşsiz bronzlaşma” kremi ve spreyi, cilde güvenli bir şekilde bronz bir görünüm kazandırır. Unutmayın ki bu spreyler ve kremler cildinizi UV hasarından ve güneş yanığından korumaz. Hala güneş kremi kullanmalısınız.

Bronzlaşma D vitamini seviyelerini yükseltebilir mi?
UV ışınları vücudunuzun D vitamini üretmesine yardımcı olur. UV ışınlarının cilt kanserine neden olduğunu bildiğimizden, D vitamini ihtiyacınızı sağlıklı bir diyet ve D vitamini takviyelerinden almak daha güvenlidir. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), çocukların ve ergenlerin günlük olarak D vitamini takviyeleri almasını önerir, eğer diyetlerinde yeterince D vitamini almazlarsa (genellikle güçlendirilmiş sütte bulunur).

İç mekan bronzlaşma Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu (“SAD”) veya “kış blues” tedavisi olarak kullanılabilir mi?
Hayır. Bu amaçla satılan özel ışıklar güvenli ışınları kullanır ve zararlı UV ışınlarını içermez. Bronzlaşma yatakları UV ışınları kullanır, bu nedenle Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu tedavisinde kullanılmamalıdır.

Bazı eyaletler gençleri iç mekan bronzlaşmanın zararlarından nasıl koruyor?
Bronzlaşma herkes için zararlıdır. Zararlı etkiler zamanla biriktiği için, ne kadar genç yaşta bronzlaşmaya başlarsanız, cilt kanseri geliştirme olasılığınız o kadar yüksek olur. Bronzlaşma çocuklar ve gençler için daha risklidir. İç mekan bronzlaşma tamamen yasaklanana kadar gençleri bronzlaşmaktan yasaklayarak gençleri koruyabiliriz. Daha fazla eyalet gençler ve gençler için bronzlaşmayı yasaklamıştır.

Genellikle gençler için bronzlaşmayı yasaklamayan eyaletler, bronzlaşmada bulunan gençlerden veli onayı gerektirir. Ne yazık ki, bu kurallar her zaman uygulanmaz. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), iç mekan bronzlaşma yataklarının 18 yaşın altındaki kişiler tarafından kullanılmaması gerektiğini açıkça belirtmesini gerektirir.

Uzmanlar bronzlaşma yatakları hakkında ne diyor?
Büyük sağlık kuruluşları iç mekan bronzlaşmanın kansere neden olduğunu belirtmiştir. Bu, iç mekan bronzlaşmayı sigara ile aynı kategoriye koyar. FDA ve AAP, 18 yaşın altındaki çocuklar için bronzlaşmayı yasaklamayı önermektedir. Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Dermatoloji Akademisi, iç mekan bronzlaşmaya tam bir yasağın destekçisi olmaktadır.

© 2018 Pediatrik Dermatoloji Derneği