Scabies Nedir?

Scabies, insan kaşıntı akarının neden olduğu yaygın bir cilt sorunudur. Her yaş, ırk ve sosyal gruptan insan, kişisel hijyen durumundan bağımsız olarak uyuz kapabilir.

İNSANLAR NASIL UYUZ KAPAR?

Akrep, yakın cilt temasıyla bulaşır. Akrep cilde gömülür, burada beslenir ve yumurta bırakır. Akrep sadece cildin üst tabakasında yaşar; kana veya diğer vücut organlarına gitmez. Birkaç hafta sonra hasta, kaşıntılı uyuz döküntüsüne neden olan alerjik bir reaksiyon geliştirir.

UYUZ NASIL GÖRÜNÜR?

Döküntü, kurdeşen, sivilce, kabarcıklar veya pul pul ve kabuklu kabarcıklar gibi görünebilir. Her vücut bölgesi etkilenebilir, ancak döküntünün ellerde, ayaklarda, koltukaltlarında, göbek deliğinde ve genital bölgelerde görülmesi yaygındır. İki yaşın altındaki çocuklarda döküntü tüm vücuda yayılabilir. Döküntü, yaşlılarda veya bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde daha kötü olma eğilimindedir.

Döküntü ve kaşıntı çok hafif veya çok şiddetli olabilir; bağışıklık sistemi akrebe nasıl yanıt verirse buna bağlıdır. Herkes aynı şekilde tepki vermez. Bu nedenle, bazı insanların akrebi olabilir ancak henüz bir döküntüleri olmayabilir. Evdeki herkesin akrebe maruz kalmış olmasına rağmen, sadece bir veya iki kişinin döküntüye sahip olduğunu görmek yaygındır. Bu nedenle, yalnızca döküntüye sahip olanları değil, tüm yakın temasları tedavi etmek önemlidir.

UYUZ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Doktorunuz, dikkatli bir baştan ayağa cilt muayenesi yaparak uyuzu teşhis edebilir. Teşhisi koymak için her zaman özel testlere ihtiyaç duyulmaz. Doktorunuz, akrebi veya diğer ipuçlarını mikroskop altında incelemek için bir cilt kazıma yapabilir.

UYUZ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Uyuzu tedavi etmek için kullanılan farklı ilaçlar vardır. %5 permetrin krem, genellikle en yaygın kullanılan ve çoğu hastada ilk tedavi seçeneğidir. Bu krem, boyundan ayak parmaklarına kadar tüm cilt yüzeyine uygulanmalıdır ve tüm vücut kıvrımlarını ve parmaklar arasındaki boşluğu kapladığından emin olunmalıdır. Yüz, çocuklarda ve yetişkinlerde genellikle etkilenmez ve genellikle doktorunuz tarafından belirtilmedikçe krem gerekli değildir. Ancak, 2 yaşın altındaki çocuklarda permetrin krem, baş ve boyun bölgeleri bu yaş grubunda da etkilenebileceği için tüm vücuda uygulanmalıdır. Permetrin krem, cilde 8-14 saat boyunca bırakılır ve ertesi gün durulanır. Tedavi bir hafta sonra tekrarlanmalıdır.

Özel durumlar için kullanılabilecek diğer kremler ve oral ilaçlar da bulunmaktadır. Bunlar arasında özel olarak hazırlanmış kükürt kremi veya merhem, diğer topikal kremler ve oral ivermektin bulunur. Tüm ilaçlar genç bebeklerde ve hamile kadınlarda kullanılamaz. Hangi ilacın sizin ve aileniz için güvenli olduğunu doktorunuza sorun.

Doktorunuz, döküntüden kaynaklanan kaşıntı ve tahrişi hafifletmek için başka kremler ve oral ilaçlar da reçete edebilir. Kaşıntı ve döküntü, uyuz tedavisinden sonra birkaç hafta boyunca devam edebilir. Bir ay sonra yeni kabarcıklarınız oluyorsa, tekrar doktorunuz tarafından değerlendirilmelisiniz.

Döküntüye sahip kişiye ek olarak, döküntü olmayan tüm ev üyeleri ve anne-baba veya bebek bakıcısı gibi yakın temaslar için tedavi gereklidir. Herkesin aynı anda tedavi edilmesi, yeniden enfeksiyonu önlemek için önemlidir, hatta temasların döküntüye sahip olmaması durumunda.

Akrep ciltte yaşar, ancak aynı zamanda giysilerde ve yatak takımlarında da hayatta kalabilir. Bu nedenle, cilt tedavisini takiben yatak takımları, giysiler, havlular, bebek arabaları, otomobil koltukları vb. dikkatli bir şekilde temizlenmelidir, enfestasyonu ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için.

UYUZ TEDAVİSİNİN BAŞARILI OLMA ADIMLARI

  • İlaç talimatlarını dikkatlice takip edin.
  • Tedavi doktorunuzun talimatlarına göre tekrarlanmalıdır (genellikle 7 günde bir).
  • Tüm yakın temasları ve ev üyelerini tedavi edin.
  • Herkesi aynı anda tedavi edin.
  • Giyim, yatak takımları ve havluları sıcak su kullanarak yıkayın ve cilt tedavisinden sonraki günü sıcak döngüyü kullanarak kurulayın.
  • Yıkanamayan eşyaları kuru temizleme veya en az 72 saat boyunca kapalı plastik bir torbaya yerleştirerek dezenfekte edebilirsiniz.
  • Mobilyaları, halıları, otomobil koltuklarını ve bebek arabalarını vakumlayın.
  • Yaşam alanlarını fümigasyon yapmak gerekli değildir.
  • Evcil hayvanların tedavi edilmesine gerek yoktur.

© 2017 Pediatrik Dermatoloji Derneği