“`html
Pyojenik Granüloma Nedir?

Bir pyojenik granüloma (PG), yeni oluşmuş küçük kan damarlarından yapılmış, iyi huylu (kanser değil) kırmızı bir kabartıdır.

Pyojenik granüloma için başka bir tıbbi ad “lobüler kapiller hemangiom”dur. PG’ler ciltte herhangi bir yerde meydana gelebilir ve her yaşta ortaya çıkabilir. PG’ler genellikle hızlı bir şekilde büyür ve üstünde bir kabuk alabilir. Zamanla, PG’ler kanayabilir, özellikle de çizilirse veya çizilirse.

PYOGENIK GRANÜLOMA’NIN NEDENİ NEDİR?

PG’ler genellikle bir yaralanmadan sonra ortaya çıkar. Yaralanmayı hatırlamak bazen zor olabilir, çünkü yaralanma küçük olabilir, örneğin bir böcek ısırığı veya çizik. Daha nadir durumlarda, PG’ler belirli ilaçların, örneğin isotretinoin’in veya port-wine stain’li doğuştan lekelerin kullanımı ile ortaya çıkabilir. Bazen belirli bir neden bulunamaz.

BİR PYOGENIK GRANÜLOMA NASIL TEŞHİS EDİLİR?

PG’ler genellikle görünüşleri ve geçmişleri ile klinik olarak teşhis edilebilir. Biyopsi veya çıkarılma kesin bir teşhis verebilir.

ÇOCUĞUMUN PYOGENIK GRANÜLOMASI KANAMAYA BAŞLARSA NE YAPMALIYIM?

PG kanadığında, bu çok kan gibi görünebilir ve korkutucu olabilir. Ancak PG’ler kan kaybından kaynaklanan problemlere neden olacak kadar çok kanamaz.

Kanamayı durdurmak için bir miktar merhem (petrol jölesi gibi) soğuk bir yüzey bezi üzerine koyun ve en az on dakika boyunca PG’ye sıkı bir baskı uygulayın. Saati izleyin ve bakmamaya çalışın, çünkü on dakika uzun bir süre gibi hissedebilir. Soğuk bir yüzey bezi yapmak için yüzey beziyi soğuk suyla nemlendirebilir veya bir buz paketini yüzey bezi içine koyabilirsiniz. Çoğu durumda, sadece baskı uygulamak kanamanın durmasını sağlar. Kanama durdurulamazsa, sağlık hizmeti sağlayıcınızı arayın.

PYOGENIK GRANÜLOMA İÇİN TEDAVİ SEÇENEKLERİ

YÜZEY BİYOPSİSİ

Çoğu PG, uyuşturucu bir iğne yapıldıktan sonra bir yüzey biyopsisi ile çıkarılır. Biyopsiden sonra kanamayı önlemek için genellikle koterizasyon kullanılır. Koterizasyon, kan damarlarını kapalı mühürlemek için ısı kullanarak kanamayı durdurur. Çıkarılan kabartmanın teşhisi doğrulamak için laboratuvara gönderilmesi gerekir. Yüzey biyopsisi, dermatologun ofisinde yapılabilecek hızlı bir işlemdir. Cilde küçük yuvarlak bir iz bırakacaktır.

İLAÇLAR

Küçük PG’ler için diğer olası tedavi seçenekleri imikimod krem veya timolol solüsyonu* olabilir. Bu ilaçlar PG’nin yüzeyine uygulanır. Etki etmeleri iki aydan daha uzun sürebilir. Bu tedaviler, PG’nin tamamen kaybolmasını sağlamada %100 etkili değildir, bu nedenle bazı çocuklar hala biyopsi ile çıkarılması gerekebilir.

* Hem imikimod hem de timolol, FDA tarafından diğer durumlar için yetişkinlerde veya çocuklarda kullanım için onaylanmış ilaçlardır. Bu ilaçları PG’leri tedavi etmek için kullanmak “off-label” kullanım olarak kabul edilir.

LAZER

PG’ler için başka bir tedavi seçeneği de lazerdir. Kan damarlarını tedavi eden çeşitli lazer türleri vardır. Bu lazerler PG’leri tedavi etmek için kullanılabilir. Lazer, çok kanamayan küçük PG’lerde daha etkilidir. Lazer bir uyuşturma enjeksiyonu, uyuşturan krem veya hiç uyuşturma olmadan yapılabilir.

Ara sıra PG’ler tedavi edildikten sonra geri gelir veya başka bir bölgede yeni bir PG ortaya çıkar. Bu durumda, sağlık hizmeti sağlayıcınızı aramanız gerekmektedir.

© 2018 Pediatrik Dermatoloji Derneği
“`