Pilomatrikoma nedir?

Pilomatrikoma veya pilomatriksoma, deri altında oluşan iyi huylu (kanser olmayan) bir çıkıntıdır.

Genellikle okul çağındaki çocukların baş veya boyun bölgesinde oluşur, ancak vücudun herhangi bir yerinde büyüyebilir. Tipik olarak, genellikle bir kez, bir pilomatrikoma oluşur. Bazı insanlar bunları alma eğilimindedir ve bir seferde veya ömür boyu birkaç tane alabilirler.

BUNA NEDEN OLUYOR?

Pilomatrikomalar, saçın oluştuğu foliküldeki hücrelerden büyür. Pilomatrikomaların tam nedeni bilinmemektedir. Bazı insanlar, pilomatrikoma oluşmadan önce bölgede bir yaralanma veya tahriş yaşar.

NEYE BENZİYOR?

Pilomatrikomalar genellikle deri altında oldukları için görülmesi daha zordur, ancak genellikle hissedilirler. Deri altında küçük, sert bir kitle gibi hissedilirler. Kütlenin üzerindeki deri normal görünür veya mor veya mavimsi renkte olabilir. Pilomatrikoma tahriş olursa, kırmızı veya şişmiş görünebilir. Pilomatrikomalar dokunmaya hassas olabilir, ancak genellikle çok fazla ağrı veya diğer sorunlara neden olmazlar.

PILOMATRIKOMA NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Doktorunuz veya sağlık hizmeti sağlayıcınız, fiziksel bir muayene ile pilomatrikomayı teşhis edebilir. Teşhisi doğrulamak için bir biyopsi yapılabilir, ancak genellikle gerekli değildir.

ÇOCUĞUMUN PILOMATRIKOMASI AĞRILIYSA NE YAPMALIYIM?

Çocuğunuzun pilomatricoma ağrılı, kırmızı, şişmiş veya çok hızlı büyüyorsa bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından görülmelidir.

PILOMATRIKOMA TEDAVİSİ NEDİR?

Pilomatricomalar genellikle kendi kendine geçmez. Zamanla yavaşça büyüyebilirler. Gerektiğinde, pilomatricomalar küçük bir cerrahi ile çıkarılabilir. Cerrahi küçük bir iz bırakır.

PILOMATRIKOMA ÇIKARMA KARARI, ŞUNA BAĞLI OLARAK VERİLİR:

  • Çocuğunuz kaç yaşında
  • Çocuğunuz kısa bir prosedür için ne kadar iyi durabilir
  • Çocuğunuzu ne kadar rahatsız ettiği

© 2016 Pediatrik Dermatoloji Derneği