Spitz Nevus Nedir?

Nevus (Nee vis), bir benin tıbbi adıdır. Bir Spitz nevusu, ilk olarak tanımlayan Dr. Sophie Spitz’in adını taşıyan bir ben türüdür.

Geçmişte, Spitz nevuslara “iyi huylu juvenil melanom” denirdi. Bu isim artık kullanılmamaktadır çünkü melanom, bir tür deri kanseri iken Spitz nevuslar iyi huylu benlerdir.

SPITZ NEVUS NASIL GÖRÜNÜR?

Spitz nevusu genellikle pembe, yükselmiş bir kabarcık gibi görünür. Ayrıca mavi, kahverengi veya siyah düz bir leke veya yükselmiş bir kabarcık olabilir. Bir Spitz nevusu ilk ortaya çıktığında, genellikle birkaç ay boyunca büyür. Bu süre zarfından sonra, Spitz nevusu büyümeyi bırakmalı ve aynı boyut, şekil ve renkte kalmalıdır. Birkaç yıl sonra, Spitz nevusları bazen daha küçük, daha düz veya hatta kaybolabilir.

SPITZ NEVUS NASIL TANILIYOR?

Bazı Spitz nevusları dermatolog tarafından muayene edilerek teşhis edilebilir. Bazen teşhis için bir biyopsiye (benin çıkarıldığı ve değerlendirildiği bir cilt testi) ihtiyaç duyarlar.

TEDAVİ NEDİR?

Tüm Spitz nevuslarına tedavi gerekmez. Genellikle zaman içinde değişiklikleri izlemek için gözlemlenirler. Benin boyutunu ölçmek ve fotoğraflarını çekmek, doktorun benin boyutu, rengi ve şeklindeki değişiklikleri izlemesine yardımcı olacaktır. Spitz nevusları cerrahi olarak çıkarılabilir. Endişe verici özelliklere veya değişikliklere sahip olan Spitz nevusları için cerrahi çıkarılma önerilir. Spitz nevusları, yakma, kazıma, donma veya lazerle çıkarılmamalıdır. Çocuğunuzun benleri için en iyi tedaviyi doktorunuzla görüşün.

ÇOCUĞUMUN BENLERİNİ NASIL İZLEYEBİLİRİM?

Çocuğunuzun benlerini periyodik olarak kontrol edin. Endişeleriniz varsa veya bir benin değiştiğini görüyorsanız dermatoloğunuzu arayın. Aranması gereken değişiklikler arasında: büyüme, renk değiştirme veya siyaha dönme, kanama, kaşıntı veya ağrı, veya bir ben içinde çoklu renkler bulunması bulunur. Eğer bir Spitz nevusu çocuğunuzun cildinden çıkarılmışsa, yaranın etrafını izlemeye devam edin ve yara içinde yeni renkler, şişlikler veya ağrı varsa doktorunuza geri dönün.

ÇOCUĞUMUN CİLDİNİ NASIL KORUYABİLİRİM?

Çocuğunuz dışarıdayken cildi şapka ve giysilerle koruyun. Mümkünse uzun kollu ve uzun paçalı giysiler giyin. Rash guard’lar (yüzme tişörtleri) ve yüksek UV Koruma Faktörü (UPF) olan kıyafetlere bakın. Mümkünse öğle güneşinden kaçının ve gölge arayın. Güneşe maruz kalan cilde güneş kremi kullanın ve güneş yanıklarını ve cilt hasarını önlemek için sık ​​sık tekrarlayın. Güneşten korunmak, çocuğunuzun benlerindeki değişiklikleri önlemeye yardımcı olur.

© 2018 The Society for Pediatric Dermatology