Papüler ürtiker nedir?

Papüler ürtiker, böcek ısırıklarına karşı artan bir duyarlılığın neden olduğu uzun süreli kabarıklıklara yol açan bir durumdur.

Kabarıklıklar çok kaşıntılı olabilir. Bazı durumlarda, bir yeni ısırık, vücudun her yerinde çok sayıda kırmızı, kaşıntılı kabarıklığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Böceklerin daha aktif olduğu ilkbahar ve yaz aylarında daha yaygındır, ancak iklim ve yaşadığınız yerdeki böcek türlerine bağlı olarak zamanlama değişebilir. Çok önemli bir nokta olarak, bir çocuk ısırıldığında güçlü bir reaksiyon gösterebilirken, aynı aile üyeleri dahil diğer insanlar aynı ısırıklara herhangi bir reaksiyon göstermeyebilir.

PAPÜLER ÜRTİKER’E NEDEN OLAN NEDİR?

Papüler ürtiker, böcek ısırıklarına karşı artan bir duyarlılık (neredeyse bir alerjik reaksiyon gibi) durumudur. Papüler ürtikaraya neden olan en yaygın böcek türleri arasında pireler, tahtakuruları, ısıran midyeler ve sivrisinekler bulunsa da, herhangi bir ısırıcı böcek bu duruma neden olabilir.

PAPÜLER ÜRTİKER’E ÇEVRELEYEN KARIŞIKLIK:

 • Genellikle aile içinde sadece bir kişi ısırıklara tepki verir ve kabarıklıklar alır.
 • Bir çocuk büyüdükçe, böcek ısırıklarına tepki gecikebilir. Tepkiyi tetikleyen ısırığın tam olarak ne zaman meydana geldiğini belirlemek zor olabilir.

PAPÜLER ÜRTİKER NASIL GÖRÜNÜR?

Papüler ürtiker genellikle birçok kırmızı, kaşıntılı kabarıklığa benzer. Genellikle cildin açıkta kalan bölgelerini etkiler (örneğin, çorap hizasının üzeri veya şortun altı), ancak vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Bazı çocuklar hatta sıvı dolu kabarcıklar da alabilir. Eski lezyonlar genellikle tekrar kaşıntılı hale gelir. Özellikle koyu tenli çocuklarda, papüler ürtiker kabarıklıkları geçtikten sonra sık ​​sık koyu lekeler bırakılır. Bazı hastalarda yoğun kaşınma izlere neden olabilir.

PAPÜLER ÜRTİKER NE KADAR SÜRER?

Papüler ürtikada, bireysel cilt kabarıklıkları birkaç gün ila birkaç hafta veya hatta birkaç ay boyunca sürebilir. Yeni cilt kabarıklıkları gruplar halinde birkaç ay veya hatta yıllar boyunca ortaya çıkabilir, çocuğun bu tepkiyi ne kadar süreyle aşması gerektiğine bağlı olarak. Bazı çocuklar için kaşıntılı kabarıklıklar mevsimsel olarak tekrarlayabilir (örneğin, her yaz) birkaç yıl boyunca. Genellikle birisi bunun üstesinden geldiğinde, tepki durur. Bu noktada, çocuklar tekrar ısırılsa bile genellikle yeni kabarıklıklar geliştirmezler.

PAPÜLER ÜRTİKER NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Papüler ürtiker’i tedavi etmenin en iyi yolu böcek ısırıklarını önlemektir. Ancak kabarıklıklar oluştuğunda semptomatik olarak tedavi edilebilirler.

BUĞU ISIRIKLARINI ÖNLEMEK İÇİN İPUÇLARI:

 • Dışarı çıkacaksanız koruyucu giysiler kullanın, bu uzun kollu gömlekler, uzun pantolonlar ve kapalı ayakkabılarla çorapları içerebilir.
 • Dışarı çıkmadan önce bir böcek kovucu kullanın; çoğu uzman, DEET içeren bir tane kullanmanızı önerir.
 • Ev, yatak ve evcil hayvanlarınızı böcek açısından kontrol edin. Evinizde herhangi bir böcek bulursanız bir böcek ilacı çağırın.
 • Eğer evcil hayvanınızda pire varsa, onu veterinerinize götürün.

MEVCUT KABARIKLARIN TEDAVİSİ:

 • Doktorunuz, kabarıklıkları fark ettiğiniz anda uygulamak için kızarıklık yapan, kaşıntılı kabarıklara bir kortikosteroid kremi reçete edebilir. Bu, kaşıntıya yardımcı olur ve kabarıklıkların daha hızlı geçmesine yardımcı olur.
 • Doktorunuz ayrıca ağızdan antihistaminler, örneğin setirizin ve/veya difenhidramin, almanızı önerebilir, alerjik reaksiyonu sınırlamak için.
 • Tırnakları kısa kesin ve enfeksiyon ve izleri önlemek için kaşımaktan kaçının.
 • Banyolardan sonra özellikle günde bir ila iki kez, cilde kokusuz bir nemlendirici, petrol jölesi gibi, u

  ygulayın.

 • Eski kabarıklıklardan geriye kalan düz, koyu lekeler genellikle aylar ila yıllar içinde solarken, düzenli olarak güneş kremi kullanmak bu lekelerin daha hızlı kaybolmasına yardımcı olabilir.

© 2017 Pediatrik Dermatoloji Derneği