Nevus sebaseus nedir?

Bir nevus sebaceus (aynı zamanda “Jadassohn’un nevusu” olarak da bilinir), yeni doğan bebeklerin yaklaşık %0.3’ünde görülen yaygın olmayan bir doğum lekesi türüdür. Bu doğum lekesi, normalden daha büyük büyüyen çok sayıda yağ bezi içeren küçük bir cilt alanıdır. Genellikle nevus sebaceus doğumda hemen fark edilir, ancak bazen belirgin olmayabilir ve çocuklukta sonradan fark edilebilir.

NEVUS SEBACEUS NASIL GÖRÜNÜR?

Bebeklerde ve küçük çocuklarda, çoğu nevus sebaceus pembe-sarı veya sarı-turuncu renkte olup dokunulduğunda düz bir dokuya sahiptir. Genellikle baş derisinde veya yüzde görülürler. Baş derisinde olduklarında, doğum lekesinde saç büyümez. Nevus sebaceus, boyut ve şekilde geniş bir şekilde değişebilir. Yenidoğanda, nevus sebaceus genellikle düzdür. Zamanla biraz kalınlaşabilir, ancak cildin diğer bölgelerine yayılmaz. Bazen siğil gibi çıkıntılı ve pürüzlü görünebilir.

NEVUS SEBACEUS NEDEN ORTAYA ÇIKAR?

Şimdi biliyoruz ki, nevus sebaceus, ciltte lokalize bir genetik değişikliğin sonucudur. Bu, nevus sebaceus alanındaki genetik materyalin, vücudun geri kalanından farklı olduğu anlamına gelir. Bu nesilden nesile geçmez ve bir kişide şans eseri ortaya çıkar. Hiçbir risk faktörü belirlenmemiştir.

NEVUS SEBACEUS TEŞHİSİ NASIL KONUR?

Çoğu zaman bu klinik bir teşhistir, yani bir doktor cildi inceleyebilir ve teşhisi sadece bakarak koyabilir. Teşhisi koymak için bazen ciltten küçük bir parça (cilt biyopsisi) mikroskop altında incelenmek üzere gönderilebilir.

NEVUS SEBACEUS’UN HERHANGİ BİR KOMPLİKASYONU VAR MI?

Nevus sebaceus’u olan çoğu bireyin doğum lekesinden herhangi bir komplikasyonu yoktur. Nadiren içinde büyümeler gelişebilir. İlişkilendirilen büyümelerin büyük çoğunluğu tehlikeli değildir (yakmalı), ancak çok nadir durumlarda büyümeler kanserli olabilir (yakmalı). Bu değişikliklerin çocuklukta meydana gelme olasılığı son derece düşüktür; genellikle ergenlik sonrasında görülür. Çok büyük ve yaygın nevus sebaceus, gözlerde, beyinde ve iskelette değişikliklerle ilişkilendirilebilir. Buna nevus sebaceus sendromu denir ve olağanüstü nadirdir.

YÖNETİM

En azından tüm nevus sebaceus’lar için klinik takip önerilir. Eğer nevus içinde çıkıntılar veya yumrular gibi değişiklikler gözlemlenirse, değişikliğin ne olduğunu belirlemek ve sonraki adımları belirlemek için bir biyopsi yapmak veya büyümeyi çıkarmak gerekebilir.

Nevus sebaceus’un cerrahi olarak çıkarılması tartışmalıdır. Geçmişte, çoğu büyümenin bu nevus içinde benign (kanserli olmayan) olduğu gerçeğini doktorlar fark etmediği için tamamen çıkarılması daha yaygındı. Şimdi nevus sebaceus’un sadece takip edilmesi çok daha yaygındır.

Çıkarılma düşünülüyorsa, prosedürün riskleri ve faydaları, yalnızca takip etmenin riskleri ve faydaları ile karşılaştırılmalıdır. Örneğin, görünümde iyileşme ve çok nadir gelecekteki deri kanserlerinin önlenme olasılığı, genel anestezi ve diğer cilt cerrahisi riskleri karşısında değerlendirilmelidir. Nevus sebaceus’un seçimli çıkarılması, prosedürün ergenlik dönemine kadar ertelenebilir ve bu işlem lokal anestezi kullanılarak bir ofis ortamında yapılabilir. Hedefleriniz hakkında doktorunuzla konuşun ve sizin veya çocuğunuz için en iyi tedavi planının ne olduğunu belirleyin.

© 2017 Pediatrik Dermatoloji Derneği