Molluscum Contagiosum

Molluscum contagiosum, genellikle gençten okul çağına kadar olan çocuklarda görülen bir viral cilt enfeksiyonudur. Tipik olarak vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen ciltte küçük kabarcıklara neden olur.

Virüs bulaşıcıdır ve enfekte bir kişinin cildiyle doğrudan temas veya molluscum’u olan biriyle nemli havluları, giysileri, kişisel eşyaları ve spor matlarını paylaşma (örneğin, güreşçiler, jimnastikçiler vb.) yoluyla yayılır. Birlikte banyo yapan kardeşler ve birlikte yüzenler (özellikle kickboard ve havluları paylaştıklarında) ayrıca kabarcıkların gelişme risk faktörleri gibi görünse de, bu yüzme yapmayı sınırlamak için bir neden değildir.

MOLLUSCUM NEDİR?

Molluscum genellikle parlak bir görünüme sahip et renginden pembe kabarcıklardır ve hafifçe çukurlaşmış bir merkeze sahiptir. Yüz, göz kapakları, gövde, uzuvlar ve genital bölge gibi herhangi bir yerde gelişebilir, ancak genellikle avuç içini veya ayak tabanlarını içermez. Molluscum kabarcıkları sızlatmadığı gibi kaşıntılı olabilir ve bazen birkaç aydan, bazen yıllarca sürebilir.

Molluscum’u oluşturan virüsle temas sonrası, molluscum cildinde görünmeden önce 2-8 hafta boyunca inkübate olabilir. Kabarcıkları kaşımak veya seçmek, virüsün yayılmasının bir yoludur. Deri yüzeylerinin ovulmasının/ sürtünmesinin olduğu vücut bölgeleri (örneğin, iç kol ve karın yanları) molluscum enfeksiyonunun yaygın olduğu yerlerdir.

Bazı hastalarda kabarcıklar kırmızı hale gelebilir ve sivilce benzeri cerahat kabarcıkları oluşturabilir. Görünümdeki bu değişiklik genellikle iyidir ve hastanın bağışıklık sisteminin virüsü tanıdığını ve viral enfeksiyonu temizlemeye başladığını gösterir. Eğer ağrı veya ateş yoksa, molluscum kabarcığının “enfekte” olma olasılığı düşüktür.

Molluscum virüsü çocuklarda son derece yaygındır, ancak nadiren ergenlerde ve yetişkinlerde de görülebilir. Özellikle sıcak ortamlarda ve egzama/atopik dermatitli çocuklarda yaygındır. Yetişkinlerde bunun cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olarak kabul edilebileceği düşünülebilir, ancak bu genellikle çocuklar için geçerli değildir. Benzer şekilde, HIV enfeksiyonu olan kişiler molluscum dahil ciddi viral enfeksiyonlar geliştirebilir. Ancak genellikle, virüsü taşımak, bağışıklık sistemlerinde bir sorun olduğu anlamına gelmez.

TEŞHİS

Doktorunuz, cildin doğrudan görsel muayenesi ile teşhis koyabilir. Nadir olmakla birlikte, teşhis şüpheliyse kabarcığın kazınması veya biyopsisi yapılabilir.

KORUNMA

Virüs doğrudan temas yoluyla bulaşıcı olduğundan, virüsün yayılmasını önlemek için önlemler almak en iyisidir.

  • Çocuğunuzun kabarcıklara kaşınmasını veya seçmesini önlemeye çalışın. Eğer kabarcıkların etrafında egzema/döküntü oluşuyorsa, topikal steroid hazırlıkları kaşıntıyı azaltmaya ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Molluscum kabarcıkları olan çocukların havlu veya giysileri paylaşmamasına dikkat edin; kardeşlerin ayrı banyo yapmasını düşünmeyi düşünebilirsiniz.
  • Bilinen bir enfeksiyonla doğrudan teması önleyin.
  • Molluscum tehlikeli değildir. Genel olarak, bir çocuğun kreş veya okul etkinliklerinden alınması için bir neden değildir.

TEDAVİ

Teşhis konulduktan sonra, molluscum contagiosum yönetmenin birkaç yolu vardır. Virüs genellikle birkaç aydan yıllara kadar bir süre boyunca sürer ve zaman içinde kendi kendine çözülür. Kabarcıklar semptomlara neden olmuyorsa, birçok doktor iyileşme ve çözülme için beklemeyi önerir. Aktif tedavi/yalnızca izleme, topikal tedavi veya doğrudan tahrip edici tedavi gibi yönetim seçenekleri düşünülebilir.

EVDEKİ TOPİKAL TEDAVİLER ARASINDA

RETİNOİDLER
Bu reçeteli topikaller, cildin yüzeyini tahriş etmek için kullanılır, böylece vücudun kendi bağışıklık sisteminin virüsü daha hızlı temizlemesine yardımcı olur.

DOKTORUNUZUN DÜŞÜNEBİLECEĞİ OFİS TEDAVİLERİ ARASINDA

CANTHARIDIN (“BEETLE JUICE”)
Blister böceklerinden yapılmış olan Cantharidin gibi bir kimyasalın uygulanması genellikle ağrısız bir ofis tahrip yöntemidir. Her bir işlenmiş kabarcıkta bir “su kabarcığı” oluşturur ve kabarcık iyileştikçe kabarcığı çözmeyi amaçlar. Bu yöntem, non-FDA durumu ve sağlayıcınızın kimyasala erişme yeteneği tarafından sınırlanabilir. Sağlayıcınız, cildin kimyasal tarafından çok tahriş olmaması için ne zaman yıkamanız gerektiğini size bildirecektir. Genellikle, Cantharidin uygulamadan sonraki 4 saat içinde sabun ve su ile yıkanır.

SIVI AZOT
Kabarcıkları doğrudan dondurma, siğiller için tedaviye benzer. Etkili olmasına rağmen, bu yöntem genç çocuklarda birçok kabarcık olduğunda kullanımını sınırlayan biraz acı vericidir.

CÜRETAJ
Molluscum’u doğrudan kazıyarak çıkarmak. Bu, büyük çocuklarda ve gençlerde çok etkili olabilir, ancak genellikle birçok kabarcığa sahip küçük çocuklarda uygulanmaz.

© 2015 Pediatrik Dermatoloji Derneği