Atopik Dermatit (Egzama)

Atopik dermatit, aynı zamanda egzama olarak da adlandırılır, cildin iltihaplı, kırmızı, kaşıntılı ve kuru göründüğü yaygın ve kronik bir cilt durumudur. Genellikle çocukları etkiler.

Atopik dermatit muhtemelen genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu tarafından tetiklenir. Genetik nedenler arasında cilt bariyerini oluşturan proteinlerdeki farklılıklar bulunur. Bu bariyer yıkıldığında, cilt nemini daha kolay kaybeder, daha kuru, kolayca tahriş olabilir ve aşırı duyarlı hale gelir. Cilt ayrıca enfeksiyona (bakteri, virüs veya mantar ile) daha yatkındır. Ciltteki bağışıklık sistemi, hayvan tüyleri ve ev tozu akarları gibi çevresel tetikleyicilere aşırı reaksiyon gösterebilir.

Alerjiler ve astım, atopik dermatit olan bireylerde daha sık görülebilir, ancak bunlar egzama nedeni değildir. Nadiren belirli bir gıda alerjisi belirlendiğinde, bu gıdayı tüketmek atopik dermatiti kötüleştirebilir, ancak genellikle egzama nedeni değildir.

Bebeklerde atopik dermatit genellikle yanaklarda ve ağız çevresinde kuru kırmızı bir döküntü olarak başlar, sıklıkla salya ile daha da kötüleşir. Çocuklar büyüdükçe döküntü kollar, bacaklar veya kaşınabilecekleri diğer alanlarda olabilir. Ergenlerde egzama genellikle dirseklerin iç kısımlarında ve dizlerde, ellerde ve ayaklarda, göz çevresinde oluşur.

Tedavisi olmasa da, bu cilt sorununu yönetmeye yardımcı olacak öneriler bulunmaktadır.

TEDAVİ

Tedaviler, kuru cildi önlemeye, döküntüyü tedavi etmeye, kaşıntıyı iyileştirmeye ve tetikleyicilere maruz kalmayı en aza indirmeye yöneliktir.

 1. KURULUĞU ÖNLEMEK İÇİN YUMUŞAK CİLT BAKIMI
  • Günlük yada gün aşırı banyo yaparak kir ve diğer potansiyel tahriş edicileri temizleyin (banyo yapma sıklığının optimal olduğu henüz net değildir).
  • Su ılıman olmalıdır (sıcak değil) ve banyo süresi 5-10 dakika ile sınırlı olmalıdır.
  • Cildi silin ve cilt hafif nemliyken hemen nemlendirici uygulayın. Nemlendirici, ciltteki suyu tutan bir mühür sağlar.
  • Çocuğun beğendiği veya tolere edebileceği bir krem veya merhem bulmak, günlük rejimi sürdürmeyi zorlaştırabilecek çocuktan direnç alabilir.
  • Nemlendirici ne kadar kalın olursa, genellikle o kadar iyi bir bariyer sağlar.
  • Merhemler, kremlerden daha etkilidir ve kremler, yaz aylarında kalın, yağlı merhemler rahatsız edici olduğunda makul bir seçenektir.
 2. DÖKÜNTÜYÜ TEDAVİ ETMEK
  En yaygın kullanılan ilaçlar topikal kortikosteroidler (“steroidler”) dir. Farklı türlerde birçok topikal kortikosteroid bulunur ve bunlar farklı güç ve formülasyonlarda gelir (örneğin, merhemler, kremler, losyonlar, solüsyonlar, jeller, yağlar). Bu nedenle birey için doğru kombinasyonu bulmak, kortikosteroidin istenmeyen yan etkilerinden, özellikle cilt incelmesinden kaynaklanan riski en aza indirmek için önemlidir. Genel olarak, bu topikal kortikosteroidler ince bir tabaka halinde ve günde en fazla iki kez uygulanmalıdır. Bir topikal kortikosteroid doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi kullanıldığında, herhangi bir yan etki görülmesi çok nadirdir. Relatif olarak daha yeni bir topikal ilaç formu – takrolimus merhem ve pimekrolimus krem içinde – özellikle göz kapakları, koltukaltı ve kasık gibi ince cilt bölgelerinde yardımcı olur.* Şiddetli ve tedaviye dirençli atopik dermatit vakalarında, sistemik ilaçlar gerekli olabilir. Bunlar ciddi yan etkilerle ilişkilendirilebilir ve bu nedenle daha yakın izleme gerektirebilir.
  *Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), her iki takrolimus merhem ve pimekrolimus krem üzerine 2006 yılında ilaç kullanımı üzerine yapılan hayvan çalışmalarına dayanarak bir siyah kutu uyarısı koymuştur. Bazı hayvanlar deri kanseri ve lenfoma geliştirdi. Daha sonra FDA, bu iki ilaç arasında kanser ile herhangi bir nedensel ilişki olmadığına dair bir açıklama yapmıştır. Bu endişe nedeniyle bu ilişkiyi değerlendirmek için halen devam eden çalışmalar vardır. Şu ana kadar, çalışmalar bu ilaçların güvenliğini desteklemektedir. Bir çalışma, bu ilaçları topikal olarak kullanan hastalardaki kanser oranlarının genel popülasyonun oranlarından daha düşük olduğunu göstermiştir; birkaç çalışma, ilaçların kana, hatta vücudun geniş bir alanında ilaç kullanan çocuklarda bile tespit edilemez olduğunu göstermiştir.
 3. KAŞINIKLIĞI TEDAVİ ETMEK
  Çocuğunuzun çok kaşındığını veya kaşıntının uyku yeteneğini etkilediğini belirtin. Ağızdan alınan kaşıntı ilaçları (antihistaminler) uyku indüklemek için faydalı olabilir, ancak genellikle kaşıntıyı ve kaşınmayı azaltmaz.
 4. TETİKLEYİCİLERDEN KAÇINMAK
  Bazı çocukların kaşıntı ve döküntü nöbetlerini tetikleyen belirli şeyleri olabilir, diğerleri ise tanımlanamayan hiçbir tetikleyiciye sahip olmayabilir. Tetikleyiciler zaman içinde değişebilir. Yaygın tetikleyiciler arasında: nemlendirme olmadan aşırı banyo, düşük nem, sigara veya odun dumanına maruz kalma, duygusal stres, terleme, cildin sürtünmesi ve aşırı ısınması, yün, sert sabunlar, parfüm, köpük banyoları ve çamaşır deterjanları gibi belirli ürünlere maruz kalma bulunur. Birçok ebeveyn ve doktor, kaşıntıya neden olabilecek olası tetikleyicileri belirlemek için alerji testlerini düşünür. Belirli Immunoglobulin E (IgE) düzeyleri için sınırlı bir kullanım vardır; gıda alerjisi atopik dermatit için bir tetikleyici olarak düşünülüyorsa (ki bu nadirdir), belirli IgE seviyeleri, potansiyel alerjik tetikleyicilerin bir rehberi olabilir ve olasılığı daha fazla düşünmek için gıda meydan okuma testi gerektirebilir.
 5. ENFEKSİYONLARI TETİKLEYENİN TANINMASI
  Atopik dermatit hastalarında cilt bariyeri zedelendiği için, bu bireyler aynı zamanda bakteri, virüs veya mantar kaynaklı cilt enfeksiyonları geliştirebilirler. En yaygın enfeksiyon Staphylococcus aureus bakterisinden kaynaklanır ve cilt üzerinde bal rengi kabuklar oluştuğunda veya cilt ham ve sulu göründüğünde şüphelenilmelidir. Enfekte olmuş cilt, atopik dermatiti kötüleştirebilir ve standart tedaviye yanıt vermeyebilir. S. aureus enfeksiyonunu azaltmaya yardımcı olmak için seyreltilmiş çamaşır suyu banyoları, atopik dermatiti daha iyi kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bazı hastalar bu tür flarlar için oral ve/veya topikal antibiyotiklere veya antiviral ilaçlara ihtiyaç duyabilir. Atopik dermatitli hastalar ayrıca herpes virüsünün cilde yayılma riski altında olabilir; bu nedenle, aktif bir salgınları sırasında atopik dermatitli hastalarla temas etmekten kaçınması gereken bilinen veya şüphelenilen herpes virüsü geçmişi olan aile ve arkadaşlar bulunmaktadır.

© 2016 Pediatrik Dermatoloji Derneği